Ako Molekulárny Vodík® pomáha s alergiami

KEĎ VODÍK CIELI NA ALERGIE

V roku 1906 viedenský detský lekár Clemens von Piquet po prvý raz použil slovo alergia na označenie ochorenia, ktoré človek poznal už dávno. Ukázalo sa, že smrť na alergický šok je výsledkom prudkej systémovej alergickej reakcie a že astma, senná nádcha alebo ekzém sú vyvolané alergiou – posunutím stavu obranyschopnosti organizmu smerom k precitlivenosti.

Vegetácia neskorej jari spôsobuje pomerne vysokému percentu futbalistov nevídané ťažkosti. Pália ich oči, neobvykle často slzia, očné bielka im sčervenievajú, kýchajú, kašlú, tečie im z nosa, majú zdurené sliznice dýchacích ciest, ťažšie dýchajú. Dostaví sa malátnosť, únava, poruchy spánku. Znižuje sa psychická i fyzická výkonnosť, pracovná schopnosť je naštrbená, zhoršuje sa kvalita života. Čo sa s nimi vlastne deje?

Ľudský organizmus – hoci je vlastne „zdravý́“ a bez ťažkostí – sa chová alergicky, ako „anarchista“. Začína búrlivo až hystericky reagovať na poletujúce peľové zrnká vetromilných kvitnúcich rastlín, ktorých dolet býva neuveriteľný́ – do výšky až 5000 metrov, do diaľky pomocou vzdušných prúdov až 100 kilometrov. Peľová alergia patrí medzi najčastejšie alergické ochorenia a za posledných desať rokov vzrástol jej výskyt u dospelých jedincov šesťnásobne, u detí až desaťnásobne… V súčasnej situácii je takmer 40 percent našej populácie a viac minimálne raz ročne na návšteve v ambulancii alergológa. Z tohoto hrôzostrašného percenta je nadmieru vysoký podiel hráčov, ktorí súc postihnutí alergickým ochorením musia užívať v určitých obdobiach roka lieky, ktoré im síce umožňujú aký-taký životný a športový komfort alebo „normalizáciu“ zdravotného stavu, ale určite by uvítali ich nižšie dávkovanie a lepšiu efektivitu spojenú s výraznou úľavou nepríjemného stavu.

V prípade nesezónnych – celoročných alergií je najčastejším problémom takzvaný domáci prach, ktorý zvyčajne obsahuje aj miniatúrny hmyz – roztoče. Práve roztoče, ktorých telo je veľké 0,1 až 0,35 mikrónu, čo je pre normálne ľudské chápanie nepredstaviteľná veľkosť alebo „malosť“ a ich exkrementy (výlučky) patria k najčastejším celoročným alergénom trápiacim našich hráčov. Znížiť výrazne jeho výskyt v byte (naozaj nevedno odkiaľ sa vzal ) je možné najmä častým praním lôžkovín (plachty, povlaky na periny a vankúše). Generačný cyklus roztočov, ktorí sa živia hlavne šupinkami kože a lupinami z vlasovej časti hlavy, je iba sedem až desať dní. Za týždeň „ponúkne“ futbalista vo vlastnej posteli asi päť gramov aktuálneho odpadu, a to stačí k pohodlnej výžive až desiatich tisícov roztočov. A tak sa nie je čo diviť, že v porovnaní s ostatnými časťami bytu je v posteli stonásobne vyšší počet takýchto živočíchov. Pokiaľ sa používajú klasické periny, existuje ešte väčšie riziko zdravotných problémov. Medzi perím sa totiž týmto drobným potvorám skvele darí a naviac perie samo môže fungovať u mnohých hráčov ako nepríjemný alergén. Preto je čoraz výraznejšia snaha nahradiť periny prikrývkami a najmä vankúšmi vyplnenými dutým vláknom (špeciálne upravené polyesterové vlákna). Výrobcovia prikrývok dlho odporúčali pranie pri teplotách do 40 stupňov Celzia, ale to na roztoče nestačí – potrebujú na svoje zničenie minimálne 60 stupňov Celzia a pranie pri tejto teplote musí trvať 50 až 60 minút! Pritom pranie je lepšie ako vyváranie, lebo s vodou sa z prikrývok vyplavia aj zvyšky mŕtvych roztočov a ich  exkrementy (výlučky).

Komu hrozí alergická pliaga najviac?

Univerzálnym rizikom je prítomnosť alergie u jedného z rodičov alebo u súrodenca. Riziko je celoživotné – alergia môže prepuknúť v ktoromkoľvek veku. Stupne vrodeného ohrozenia alergiou sú teda:

  1. stupeň – jeden súrodenec je alergik
  2. stupeň – jeden rodič je alergik (možno vyššie riziko, ak je to matka)
  3. stupeň – obidvaja rodičia sú alergici
  4. stupeň – obaja rodičia trpia rovnakým alergickým ochorením, napríklad obidvaja sú astmatici.

Mladí ľudia sa často stretnú a zoznámia v čakárňach alergológov a neskôr sem prichádzajú so svojimi alergickými deťmi. Futbalistky, ktoré sú alergičky (ale v princípe aj tie, ktoré nie sú), by si mali v priebehu tehotenstva dávať pozor najmä na niektoré druhy potravín – na všetky druhy orechov (najmä však na búrske oriešky), morské plody, kakao alebo mak – ktoré patria medzi silné alergény. Môžu tak výrazne znížiť riziko, že ich dieťa bude mať v živote rovnaké ťažkosti ako ony. Určite urobia dobre, ak sa budú vyhýbať strave s obsahom veľkého množstva bielkovín a budú preferovať potraviny s množstvom vlákniny pri dodržiavaní riadneho pitného režimu – aspoň tri litre tekutín denne (bez kávy).

Ale pozor! Nepiť žiadne nápoje plné umelých farbív (a rôznofarebne dochucované), pretože práve tieto sú rovnako podozrivé z toho, že môžu spúšťať nepredpokladanú alergickú reakciu. Potravinová disciplína by mala vylúčiť z jedálneho lístka aj potraviny s obsahom množstva stabilizátorov a konzervačných látok.

Ako podporiť prevenciu a obranu pred vznikajúcimi ťažkosťami ?

Unikátny patent srbského profesora chémie Dušana Miljkoviča, ktorý je známy najmä v ostatnom desaťročí ako molekulárny vodík, predstavuje určitú možnosť podpory prevencie a odstraňovania únavy ľudského organizmu zo sezónnych aj celoročných alergických reakcií. Jedná sa o unikátnu redoxnú zmes aktívneho horčíka a ďalších zložiek a je špeciálne navrhnutá a zostavená tak, aby uvoľňovala molekulárny vodík vo vyššej koncentrácii. Táto zmes obsiahnutá v produktoch a uvoľňujúca molekulárny vodík, spúšťa „lavínu“ podporných pozitívnych účinkov, zvyšujúcich účinnosť podávaných liekov proti alergii, ktoré zároveň znižujú až eliminujú pôsobenie ich vedľajších účinkov. Ruka v ruke s tým ide aj zlepšenie imunitných obranných mechanizmov organizmu. Kľúčom pozitivity je účinné antioxidačné, „hasenie“ vplyvu škodlivých voľných radikálov, čo potvrdzujú aj viaceré zistenia z iných kontinentov, ale najmä štúdie japonských lekárov a biochemikov. Molekulárny vodík sa javí ako najúčinnejší antioxidant, bojujúci s nepriateľským oxidatívnym stresom, ktorý sprevádza alergické reakcie rôznych typov, pretože je schopný veľmi rýchlo preniknúť do všetkých tkanív a buniek organizmu, vrátane mozgového komplexu. Pomáha eliminovať spomínané edematózne zdurenie slizníc dýchacích ciest a tým zlepšuje kvalitu dýchania. Podporuje redukciu rizikovej malátnosti, únavy, porúch spánku a tiež znižovanie psychickej aj fyzickej výkonnosti a naštrbenie pracovnej schopnosti. Tým zlepšuje aktuálnu kvalitu civilného aj futbalového života.

P.S. Treba sledovať údaje Peľovej informačnej služby (PIS) – jej správy o kvitnúcich druhoch rastlín majú totiž význam aj pre futbalistov, ktorí o svojej alergii doteraz nevedeli. Sú to tí, ktorí mávajú v priebehu jarných mesiacov pravidelne nádchu a vôbec ju nespájajú s možnosťou alergickej reakcie. Až dodatočne vypozorujú, že tieto zdravotné ťažkosti má na svedomí nejaká kvitnúca rastlina v ich blízkosti. Zistenie látky spôsobujúcej alergiu je prvým úspechom hráča a jeho lekára, ktorý môže nasadiť vhodnú liečbu, podporenú užívaním molekulárneho vodíku, a pripraviť návrh úpravy denného a tréningového režimu.

Alergici sú ohrození najmä na obed, popoludní a prípadne v noci, keď je peľu v ovzduší najviac. Sú možné aj „skrížené“ reakcie s jablkami a orechmi, prípadne s kôstkovým ovocím ako čerešňa, višňa a pod., keď po ich konzumácii môžu vzniknúť búrlivé prejavy alergie. Alergickí futbalisti musia svoje problémy brať vážne už od detstva (veľká časť alergií je dedičná), nepodceňovať ich a navštevovať pravidelne príslušného odborníka – alergológa, aby sa obmedzenie ich výkonnosti správnou liečbou mohlo znížiť na minimum. Tak nemusí mať futbalový alergik takmer nijaký športový alebo osobný hendikep.

MUDR. PAVEL MALOVIČ